Jak moc dětem dovolit elektroniku a virtuální svět?

Home > Články > Pro maminy > Jak moc dětem dovolit elektroniku a virtuální svět?
AAA
velikost textu
Beru to tak, že každá doba přináší něco, co musí řešit. Generace těchto dětí se bude muset po svém vypořádat se závislostí na přístrojích, budou se muset naučit prohlédnout iluzi virtuálního světa. Každá generace má svou specifickou výzvu, vývoj nezastavíte…
Ale za mne – od všeho izolovat není ta správná cesta. Můžete si svou rodinu vytvořit jako určitý ostrov bez technologií, ale skutečně tím své děti připravíte na život?
 
Jasně, vybíráme jim zpočátku, na co se dívají, ale nevidím jediný důvod, proč by se nemohly dívat na pohádky, na filmy, na dokumenty.
 
Stejně je dlouho mít pod kontrolou nebudete.
Chtějí být velmi brzy on-line. A najdou si cokoliv.
Těžko jim budete vysvětlovat, že je to špatně, když jste sami závislí na mobilu a facebooku.
Ale můžete je učit, že jsou důležitější chvíle, jako třeba jít skutečně fyzicky s ostatními ven a něco zažít; můžete ukazovat jasnou důležitost a preferenci.
Můžete jim poctivě odpovídat na jejich dotazy, když najdou na netu něco, co se vám nelíbí. Učit je orientovat se v té záplavě informací, také aby nevěřily všemu, co se kde ukazuje anebo píše.
A když ucítíte, že je toho moc, že je vaše dítě skutečně příliš taženo virtuální realitou, tak klidně můžete udělat cokoliv, co považujete za nutné. Aby si dítě uvědomilo svou závislost. Všechno je otázka postoje a také vašeho příkladu, ale zákazy a izolace jsou opravdu mimo.
Tato doba je technologická – nemůžeme dělat, že není. Její přínos je v mnohém krásný a podporující. Najděte tedy pro své děti to, co jim i něco přináší. Nemusí tupě používat všechno, co ostatní, ale můžeme je inspirovat a používat techniku dobře. Musí být zcela jasné, co má komu sloužit.
Pokud vy sama skutečně žijete, tak i vaše děti budou.
Anebo ne. Vezměte třeba alkoholismus, anorexii, jiné závislosti…, myslíte si, že můžete své děti zcela ochránit, aby do něčeho nespadly? Například vaše dogmatická abstinence je k pití dovede daleko víc, než kdybyste si doma občas něco dali.
Váš dogmatický strach z nezdravých potravin je dovede k dietám a poruchám příjmu potravy lépe, než když jíte všechno. I když to není stoprocentně zdravé. Na jídlo se ale podíváme zvlášť.
Tím chci říci, že hodně záleží na tom, jak to máte vy. Abyste nevychovávaly, ale skutečně to žily. S tím mohu pomoci, pokud cítíte, že váš strach či nesvoboda v tématu ovlivňuje vaše reakce, můžeme se na to konkrétně podívat.
Jakmile zaujmete tedy postoj, že veškerá technologie je špatně, tak je to vskutku váš problém. A budete mít pokaždé výčitky a budete stále pochybovat, o tom, co můžete dětem povolit nebo ne.
Takže v první řadě, nevytvářet si negaci… a pak prostě rozlišovat, udržovat rovnováhu, učit děti rovnováze. Jistěže se snadno stanou závislými, celé ty technologie jsou nastavené tak, aby je lidi chtěli používat. Je to celá věda.
Nemá smysl se proto na někoho zlobit, že se chytil, ale jde ho směrovat k zážitkům.
Obtížné to je, když jeden z rodičů nebo oba také neumí prožívat a zažívat a stále sedí u televize, počítače nebo mobilu.
Pak si ale nejdřív sáhněte do svědomí a nedivte se dětem.
Udělejte své maximum…, apelujte na svou polovičku, aby také přístroje odložila, když máte být spolu jako rodina. Vystupte z pohodlné lenosti něco podniknout.
Pokud partner nereaguje, není schopen opustit své přístroje, varujte ho, že ho budete dávat za příklad. A klidně to udělejte. Rozhodně to neobhajujte, nemlžte dítěti; přiznejte, že se vám to nelíbí a že to nepovažujete za dobré. Dítě nejvíc zasáhne, když je v rodině rozpor, když něco jiného vidí a něco jiného se mu tvrdí. Tím mu ublížíte víc než záření mobilu.
 
 
 
Ke konkrétnímu rozboru situace slouží konzultace. Často je to nejvíc o tom, že to prostě strašně moc chcete dělat dobře, bojíte se postavit za svůj názor, nebo se bojíte, že svým dětem nějak ublížíte. Nevěříte si. Zpochybňujete se. Ale to všechno je jen váš strach. A je možnost se mu postavit.
 
 
 
 

Barevné okamžiky

Barevné okamžiky
Cena: 269,00 Kč

Tanec divošky

Tanec divošky
Cena: 220,00 Kč

Světlem sama sobě

Světlem sama sobě
Cena: 349,00 Kč

Nesmím přibrat. E-book a audia

Nesmím přibrat. E-book a audia
Cena: 333,00 Kč

Příběh ženy

Příběh ženy
Cena: 128,00 Kč

Nejbližší akce

Individuální konzultace v Praze

Místo konání: Studio Osm, Srbská 2 Praha
Datum konání: 23.08.2019 - 23.08.2019.,
od: 10:00. - 18:00.
všechny akce

Přejete si, abych Vám byla podporou na Vaší cestě?

Třikrát do měsíce Vám zasílám své krátké originální texty, které nejsou nikde jinde publikovány. Slouží jako podpora, zamyšlení či podnět k tomu, jak lze svůj život maximálně a vědomě prožít.

Zde uveďte svůj e-mail. .

odhlášení

Napište mi

Ženy v pohodě na Facebooku

Navštivte také naše stránky na Facebooku

KONTAKT

+420 736 455 107
m.krepelkova@zenyvpohode.cz

E-book
můj příběh

PROBUZENÍ z pekla
aneb cesta k ŽIVOTU

stáhnout
E-book můj příběh