Brána smíření

Home > Články > Odpočinkové texty > Brána smíření
AAA
velikost textu
Vidnava 29. 3. 2015
Celý víkend tu trávím s mužem. Přijela jsem za ním plná vzteku, pár dní před návštěvou mě totiž naštval svou reakcí. Přesto jsem se za ním těšila, věděla jsem, že mám jet.
Nemělo smysl útočit na něj… vše již bylo řečeno, ale ve mně stále ještě byla zloba a odtažitost. Cítila jsem se uvnitř trochu izolovaná, což mi řeklo, že moje srdce je zavřené.
Požádala jsem si o otevření, o to, ať vše vnímám otevřeným srdcem.
Během druhého dne jsem mluvila a mluvila. Vzpomínala. Brebentila hlavně o minulých vztazích. Všimla jsem si, že začínám povolovat, povídání mě uvolňovalo. Minulost ze mě lezla všemi póry. Postupně jsem se otevřela a začala intenzivně prožívat lásku.
Na konci setkání jsme zašli na místní vidnavský hřbitov. Velmi krásně jsem vnímala část, kde odpočívaly jeptišky z místního kláštera. Mnoho malých kamenných destiček a jednoduchých hrobů patřilo boromejkám. Do Vidnavy byly kolem roku 1950 internovány veškeré sestry boromejky, které již pro stáří nemohly pracovat jinde.
 
V celém prostoru hřbitova se ale nacházelo i něco jiného než zbožné sestry.
Šokovaná procházím kolem velkých německých hrobů, na nichž jsou jména zemřelých vymazána. Je to prapodivný pohled… na náhrobcích jsou vidět místa po písmu, po jménech… Na stránkách města později nalézám tuto větu: „Uvidíme zde také poválečné „vandalství“ – hrubým způsobem byly odstraněny nápisy původního německého obyvatelstva.“
Tyhle hroby s vymazanou minulostí jsou tak hmatatelná připomínka neúcty, strachu a lidské omezenosti, že to ve mně zanechává silnou emotivní stopu.
Podobné zneuctění symbolů předešlé doby probíhalo mnohokrát. Kácely se sochy a nahrazovaly novými. Stará božstva vystřídala nová. Minulost byla často přemazávána. Řádění na hřbitově vzešlo z místních lidí… a šlo ke konkrétním jménům. Ne všeobecným symbolům. A přesto… přesto to někoho nezastavilo. Možná ojedinělé barbarství? Tuším, že sudetské oblasti jich zažily mnoho a ne ojediněle.
 
Jdeme ale dál… před pár lety to někomu došlo a nejen to, rozhodl se i něco udělat.
Už když jsme k tomu místu přicházeli, vnímala jsem jeho sílu. Na kruhovém podkladu je přímo na hřbitově postavena Brána smíření – s malým zvonem. Nahoře se skví: „Lidská práva jsou nedotknutelná.“ Po tím: „Pochovaným na tomto hřbitově, kteří zde ale již nemají pomník – věčné světlo ať jim svítí.“
Psáno česky i německy.
Vnímala jsem, jak mocné je toto místo, jak dobrý počin zde byl vykonán. Vnímala jsem téma národů, ale i moje osobní, mužsko-ženské. Smíření. Už není třeba bojovat a škodit si. Je to přesně to, co poslední dny cítím v sobě. Smíření.
Vznikající nový prostor, který umožňuje žít lásku.
Děkuji těm, kteří ve Vidnavě uctili SMÍŘENÍ. Už je ČAS.
 
 
 
 
 
 

Příběh ženy

Příběh ženy
Cena: 128,00 Kč

Mámou v pohodě

Mámou v pohodě
Cena: 650,00 Kč

Krásná - Petra na cestě

Krásná - Petra na cestě
Cena: 250,00 Kč

Audio balíček pro sebeléčení - CD

Audio balíček pro sebeléčení - CD
Cena: 250,00 Kč

Barevné okamžiky

Barevné okamžiky
Cena: 269,00 Kč

Nejbližší akce

Individuální konzultace v Praze

Místo konání: Studio Osm, Srbská 2 Praha
Datum konání: 23.08.2019 - 23.08.2019.,
od: 10:00. - 18:00.
všechny akce

Přejete si, abych Vám byla podporou na Vaší cestě?

Třikrát do měsíce Vám zasílám své krátké originální texty, které nejsou nikde jinde publikovány. Slouží jako podpora, zamyšlení či podnět k tomu, jak lze svůj život maximálně a vědomě prožít.

Zde uveďte svůj e-mail. .

odhlášení

Napište mi

Ženy v pohodě na Facebooku

Navštivte také naše stránky na Facebooku

KONTAKT

+420 736 455 107
m.krepelkova@zenyvpohode.cz

E-book
můj příběh

PROBUZENÍ z pekla
aneb cesta k ŽIVOTU

stáhnout
E-book můj příběh